Fox Electronics FXO-HC738-125
FXO-HC738-125 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-125
Brief Description
OSC XO 125.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-125.pdf
Availability of FXO-HC738-125
QUANTITY
FXO-HC738-125 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-125
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-125
TypeXO (Standard)
Frequency125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-125
Related LinksFXO-HC, FXO-HC738-125 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-125 Details Description
Related parts for FXO-HC738-125
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 7/16 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 28SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
PTC THERMISTOR G 1083-B 120-A161 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
EJECTOR BLADE datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf