Fox Electronics FXO-HC738-18.432
FXO-HC738-18.432 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-18.432
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 18.432MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-18.432.pdf
Availability of FXO-HC738-18.432
QUANTITY
FXO-HC738-18.432 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-18.432
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-18.432
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency18.432MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-18.432
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC738-18.432 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-18.432 Details Description
Related parts for FXO-HC738-18.432
CAP CER 1300PF 40KV Z5T DISK datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 2GHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 1.194K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
390UF 40V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf