Fox Electronics FXO-HC738-30
FXO-HC738-30 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-30
Brief Description
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-30.pdf
Availability of FXO-HC738-30
QUANTITY
FXO-HC738-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-30
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-30
TypeXO (Standard)
Frequency30MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-30
Related LinksFXO-HC, FXO-HC738-30 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-30 Details Description
Related parts for FXO-HC738-30
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM/DCM 16DIP datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 51.7 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SCR 1200V 471A TO-118 datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 180D SMT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf