Fox Electronics FXO-HC738-60
FXO-HC738-60 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-60
Brief Description
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-60.pdf
Availability of FXO-HC738-60
QUANTITY
FXO-HC738-60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-60
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-60
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-60
Related LinksFXO-HC, FXO-HC738-60 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-60 Details Description
Related parts for FXO-HC738-60
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
IC IEEE 19BIT 1284 TXRX 48-SSOP datasheet.pdf
CAP MICA 36PF 5% 1KV SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 10.23"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONN RCP SS 5POS SQ FLG W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf