Fox Electronics FXO-HC738-64
FXO-HC738-64 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-64
Brief Description
OSC XO 64.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-64.pdf
Availability of FXO-HC738-64
QUANTITY
FXO-HC738-64 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-64
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-64
TypeXO (Standard)
Frequency64MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-64
Related LinksFXO-HC, FXO-HC738-64 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-64 Details Description
Related parts for FXO-HC738-64
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FINGER/FILTR ASM 60MM PLAS 30PPI datasheet.pdf
IC DUAL SIM/SMART CARD PS 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN FME PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf