Fox Electronics FXO-HC738-66.6
FXO-HC738-66.6 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-66.6
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 66.6MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-66.6.pdf
Availability of FXO-HC738-66.6
QUANTITY
FXO-HC738-66.6 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-66.6
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-66.6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency66.6MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-66.6
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC738-66.6 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-66.6 Details Description
Related parts for FXO-HC738-66.6
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 5.5A HOLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TAPE PROTECT MULTI-POLY 24"X300' datasheet.pdf
PORT X4 ROUTING GATEWAY WIFI datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM RADIAL datasheet.pdf