Fox Electronics FXO-LC735R-40
FXO-LC735R-40 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC735R-40
Brief Description
OSCILLATOR XO 40.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC735R-40.pdf
Availability of FXO-LC735R-40
QUANTITY
FXO-LC735R-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC735R-40
Internal Part NumberEIS-FXO-LC735R-40
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC735R-40
Related LinksFXO-LC, FXO-LC735R-40 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC735R-40 Details Description
Related parts for FXO-LC735R-40
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN GENDER CHANGER 3P-3P F-M datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMA datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC 2220 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.400" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.267 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SC 3.81/03/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13B OLIVE datasheet.pdf
100UF 100V 9.5X38 85C AXI datasheet.pdf