Fox Electronics FXO-PC525-212.5
FXO-PC525-212.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC525-212.5
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC525-212.5.pdf
Availability of FXO-PC525-212.5
QUANTITY
FXO-PC525-212.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC525-212.5
Internal Part NumberEIS-FXO-PC525-212.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC52
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency212.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)41mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC525-212.5
Related LinksFXO-PC5, FXO-PC525-212.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC525-212.5 Details Description
Related parts for FXO-PC525-212.5
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 69POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1.6A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 2% 50VDC 2416 datasheet.pdf
ACCY ENCLOSURE KIT datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf