Fox Electronics FXO-PC535-1090
FXO-PC535-1090 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC535-1090
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.09GHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC535-1090.pdf
Availability of FXO-PC535-1090
QUANTITY
FXO-PC535-1090 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC535-1090
Internal Part NumberEIS-FXO-PC535-1090
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency1.09GHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC535-1090
Related LinksFXO-PC5, FXO-PC535-1090 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC535-1090 Details Description
Related parts for FXO-PC535-1090
IC MCU 8BIT 12KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
RELAY PWR LATCH SPDT 16A 12VDC datasheet.pdf