Fox Electronics FXO-PC536R-66.7
FXO-PC536R-66.7 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC536R-66.7
Brief Description
OSCILLATOR XO 66.7MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC536R-66.7.pdf
Availability of FXO-PC536R-66.7
QUANTITY
FXO-PC536R-66.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC536R-66.7
Internal Part NumberEIS-FXO-PC536R-66.7
TypeXO (Standard)
Frequency66.7MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC536R-66.7
Related LinksFXO-PC5, FXO-PC536R-66.7 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC536R-66.7 Details Description
Related parts for FXO-PC536R-66.7
CAP ARRAY 0.033UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RES 3K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 212BGA datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
ANTENNA DUAL BAND datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf