Fox Electronics FXO-PC735-173.44
FXO-PC735-173.44 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC735-173.44
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 173.44MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC735-173.44.pdf
Availability of FXO-PC735-173.44
QUANTITY
FXO-PC735-173.44 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC735-173.44
Internal Part NumberEIS-FXO-PC735-173.44
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXpressO™ Series Oscillators
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency173.44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC735-173.44
Related LinksFXO-PC73, FXO-PC735-173.44 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC735-173.44 Details Description
Related parts for FXO-PC735-173.44
TRIP INDICATOR 500V 47.5MM datasheet.pdf
IC CTLR/XMITTER 433MHZ 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 13POS datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf