Fox Electronics FXO-PC736-122.88
FXO-PC736-122.88 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC736-122.88
Brief Description
OSC XO 122.88MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC736-122.88.pdf
Availability of FXO-PC736-122.88
QUANTITY
FXO-PC736-122.88 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC736-122.88
Internal Part NumberEIS-FXO-PC736-122.88
TypeXO (Standard)
Frequency122.88MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC736-122.88
Related LinksFXO-PC73, FXO-PC736-122.88 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC736-122.88 Details Description
Related parts for FXO-PC736-122.88
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PIN datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.3A 90 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5A PCB datasheet.pdf