Fox Electronics FXTC-HE73PR-38.88 MHZ
FXTC-HE73PR-38.88 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73PR-38.88 MHZ
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 38.88MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73PR-38.88 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73PR-38.88 MHZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FXTC-HE73PR-38.88 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73PR-38.88 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73PR-38.88 MHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFXTC-HE73
PackagingCut Strip
TypeTCXO
Frequency38.88MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)43mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
Package / Case6-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73PR-38.88 MHZ
Related LinksFXTC-HE73P, FXTC-HE73PR-38.88 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73PR-38.88 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73PR-38.88 MHZ
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOD PWR INLET MED FILTER 6A PNL datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 29POS 2MM T/H datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 2.67MM datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.001 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf