Fox Electronics FXTC-HE73TC-11.0592 MHZ
FXTC-HE73TC-11.0592 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73TC-11.0592 MHZ
Brief Description
OSC TCXO 11.0592MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73TC-11.0592 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73TC-11.0592 MHZ
QUANTITY
FXTC-HE73TC-11.0592 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73TC-11.0592 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73TC-11.0592 MHZ
TypeTCXO
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73TC-11.0592 MHZ
Related LinksFXTC-HE73TC, FXTC-HE73TC-11.0592 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73TC-11.0592 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73TC-11.0592 MHZ
CABLE ASSEM 2MM 24POS M-F 6" datasheet.pdf
IC TRANX RF PWR LDMOST PWRSO-10 datasheet.pdf
CABLE ASSY MT-RJ/DUP SC 625 3M datasheet.pdf
IC USB HOST/DEVICE CTRL 48-LQFP datasheet.pdf
.060 MALE TERM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 500MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
SPRING AM63131A126 datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 M32 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf