Fox Electronics FXTC-HE73TC-11.999 MHZ
FXTC-HE73TC-11.999 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73TC-11.999 MHZ
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 11.999MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73TC-11.999 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73TC-11.999 MHZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FXTC-HE73TC-11.999 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73TC-11.999 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73TC-11.999 MHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFXTC-HE73
PackagingCut Strip
TypeTCXO
Frequency11.999MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
Package / Case6-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73TC-11.999 MHZ
Related LinksFXTC-HE73TC, FXTC-HE73TC-11.999 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73TC-11.999 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73TC-11.999 MHZ
IC NVSRAM 4MBIT 70NS 34LPM datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 10% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR SPRING DL 24POS SLD CUP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 1MM 6POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 7POS datasheet.pdf
RES 47 OHM 7W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf