Fox Electronics FXTC-HE73TC-70 MHZ
FXTC-HE73TC-70 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73TC-70 MHZ
Brief Description
OSC TCXO 70.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73TC-70 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73TC-70 MHZ
QUANTITY
FXTC-HE73TC-70 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73TC-70 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73TC-70 MHZ
TypeTCXO
Frequency70MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73TC-70 MHZ
Related LinksFXTC-HE73, FXTC-HE73TC-70 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73TC-70 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73TC-70 MHZ
RES TEMP SENS 82 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND ECL 2INP 8TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
LED TOPLED WARM WHITE 3500K 6SMD datasheet.pdf
OSC XO 173.3707MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf