Fairchild Semiconductor FYP1004DNTU
FYP1004DNTU picture photo
Mfg. Part Number
FYP1004DNTU
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220
Datasheet Download
FYP1004DNTU.pdf
Availability of FYP1004DNTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FYP1004DNTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FYP1004DNTU
Internal Part NumberEIS-FYP1004DNTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Frame Dimensions 29/Nov/2007
Wire Diameter 17/Sept/2008
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If670mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 40V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FYP1004DNTU
Related LinksFYP10, FYP1004DNTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FYP1004DNTU Details Description
Related parts for FYP1004DNTU
RES SMD 0.22 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040S/X 12" datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 3MIN DIN MNT datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
XFRMR CURR 1A 1:100 VRT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 189MA 2.85 OHM TH datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
IC ZERO DELY CLK BUFF 1:9 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf