Harwin Inc. G125-MV15005L1R
G125-MV15005L1R picture photo
Mfg. Part Number
G125-MV15005L1R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
1.25MM M HSG 50POS
Datasheet Download
G125-MV15005L1R.pdf
Availability of G125-MV15005L1R
QUANTITY
G125-MV15005L1R Order Process
Ship out your order
Specifications of G125-MV15005L1R
Internal Part NumberEIS-G125-MV15005L1R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Productgecko-high-reliability-connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesGecko
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.049" (1.25mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G125-MV15005L1R
Related LinksG125-MV, G125-MV15005L1R Datasheet, Harwin Inc. Distributor
G125-MV15005L1R Details Description
Related parts for G125-MV15005L1R
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO214AB datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKERS HSS1/4 2 4-5 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.45-5.5V 6A 33W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 590MA 650 MOHM datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 90BGA datasheet.pdf