Omron Automation & Safety G2A-432A-US-AC100/110
G2A-432A-US-AC100/110 picture photo
Mfg. Part Number
G2A-432A-US-AC100/110
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PUR 4PDT 500MA 110V
Datasheet Download
G2A-432A-US-AC100/110.pdf
Availability of G2A-432A-US-AC100/110
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
G2A-432A-US-AC100/110 Order Process
Ship out your order
Specifications of G2A-432A-US-AC100/110
Internal Part NumberEIS-G2A-432A-US-AC100/110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG2A
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current14mA
Coil Voltage110VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VAC
Turn Off Voltage (Min)33 VAC
Operate Time15ms
Release Time15ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power1.4 VA
Coil Resistance2.2 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G2A-432A-US-AC100/110
Related LinksG2A-432A-U, G2A-432A-US-AC100/110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G2A-432A-US-AC100/110 Details Description
Related parts for G2A-432A-US-AC100/110
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf