Omron G2R-24-DC4
G2R-24-DC4 picture photo
Mfg. Part Number
G2R-24-DC4
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 4V
Datasheet Download
G2R-24-DC4.pdf
Availability of G2R-24-DC4
QUANTITY
G2R-24-DC4 Order Process
Ship out your order
Specifications of G2R-24-DC4
Internal Part NumberEIS-G2R-24-DC4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG2R
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current132.5mA
Coil Voltage4VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)2.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power530 mW
Coil Resistance30 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G2R-24-DC4
Related LinksG2R-2, G2R-24-DC4 Datasheet, Omron Distributor
G2R-24-DC4 Details Description
Related parts for G2R-24-DC4
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
HAN D M CRIMP CONTACT AU AWG 14 datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.301 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 98.0304MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf