Bel Fuse Inc. SLIN-20F1A0
SLIN-20F1A0 picture photo
Mfg. Part Number
SLIN-20F1A0
Brief Description
DC/DC CONVERTR NON-ISO 0.60-3.6V
Datasheet Download
SLIN-20F1A0.pdf
Availability of SLIN-20F1A0
QUANTITY
SLIN-20F1A0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLIN-20F1A0
Internal Part NumberEIS-SLIN-20F1A0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package54
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.4V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 10.6 ~ 3.6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series72W
Package / CaseModule
Size / Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.33" H (33.0mm x 13.5mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90.8%
Power (Watts) - Max72W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLIN-20F1A0
Related LinksSLIN-, SLIN-20F1A0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SLIN-20F1A0 Details Description
Related parts for SLIN-20F1A0
GROMMET 0.126" ELASTOMER BLACK datasheet.pdf
SENS ACCEL X-AXIS +-38G 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A PQFN56 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
KIT (25 PCS 131297-1 + 329629) datasheet.pdf
IND PMI NEON AMBER 125V 6" WIRE datasheet.pdf