Omron G3VM-41LR10-TR05
G3VM-41LR10-TR05 picture photo
Mfg. Part Number
G3VM-41LR10-TR05
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST-NO 40V 4SSOP SMD
Datasheet Download
G3VM-41LR10-TR05.pdf
Availability of G3VM-41LR10-TR05
QUANTITY
G3VM-41LR10-TR05 Order Process
Ship out your order
Specifications of G3VM-41LR10-TR05
Internal Part NumberEIS-G3VM-41LR10-TR05
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSSR Design Considerations
How to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
MOSFET Relays Overview
PCN OtherG3VM-(LR, PR) Package Quantity Apr/2015
Standard Package500
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesG3VM
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, DC
On-State Resistance14 Ohm
Load Current120mA
Voltage - Input1.35VDC
Voltage - Load0 ~ 40 V
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleSMD (SMT) Tab
Package / Case4-SMD (0.165", 4.20mm)
Supplier Device Package4-SSOP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G3VM-41LR10-TR05
Related LinksG3VM-41L, G3VM-41LR10-TR05 Datasheet, Omron Distributor
G3VM-41LR10-TR05 Details Description
Related parts for G3VM-41LR10-TR05
CONN RCA PLUG W/STRAIN REL RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY IMPULSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 38-QFN datasheet.pdf
M18LNG,SHLD,NPB,8MM,PNP,NC,5M datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.5GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 395MA 400 MOHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf