Rohm Semiconductor MCR50JZHF1781
MCR50JZHF1781 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF1781
Brief Description
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF1781.pdf
Availability of MCR50JZHF1781
QUANTITY
MCR50JZHF1781 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF1781
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF1781
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF1781
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF1781 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF1781 Details Description
Related parts for MCR50JZHF1781
CONN HEADER 58POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
IC 8BIT 30MHZ INT REF ADC 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 5A MED datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 3.1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf