Omron G4W-1112P-US-TV8-DC18
G4W-1112P-US-TV8-DC18 picture photo
Mfg. Part Number
G4W-1112P-US-TV8-DC18
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 18V
Datasheet Download
G4W-1112P-US-TV8-DC18.pdf
Availability of G4W-1112P-US-TV8-DC18
QUANTITY
G4W-1112P-US-TV8-DC18 Order Process
Ship out your order
Specifications of G4W-1112P-US-TV8-DC18
Internal Part NumberEIS-G4W-1112P-US-TV8-DC18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG4W
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current44.4mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)14.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time20ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power800 mW
Coil Resistance405 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G4W-1112P-US-TV8-DC18
Related LinksG4W-1112P-, G4W-1112P-US-TV8-DC18 Datasheet, Omron Distributor
G4W-1112P-US-TV8-DC18 Details Description
Related parts for G4W-1112P-US-TV8-DC18
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 0804 datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 32.9190kHz 20ppm 11pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
16P MTA100 CONN ASSY BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 44MM datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 4.2MM 12-24VDC datasheet.pdf
ACCESSORY BACKSHELL CCT 5412 datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CABLE PROGRAMMING 4POS datasheet.pdf