Omron G6AU-474P-ST-US DC12
G6AU-474P-ST-US DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G6AU-474P-ST-US DC12
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12V
Datasheet Download
G6AU-474P-ST-US DC12.pdf
Availability of G6AU-474P-ST-US DC12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
G6AU-474P-ST-US DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6AU-474P-ST-US DC12
Internal Part NumberEIS-G6AU-474P-ST-US DC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package10
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG6A
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current26.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time7ms
Release Time7ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power320 mW
Coil Resistance450 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6AU-474P-ST-US DC12
Related LinksG6AU-474P-, G6AU-474P-ST-US DC12 Datasheet, Omron Distributor
G6AU-474P-ST-US DC12 Details Description
Related parts for G6AU-474P-ST-US DC12
PLUG BANANA EXTERNAL THREAD datasheet.pdf
SET SHIELDED TEST LEAD 4FT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 47K OHM 20SSOP datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 3 1.9-2.65MM YEL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SC70 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf