Omron Automation & Safety G7J-2A2B-T AC100/120
G7J-2A2B-T AC100/120 picture photo
Mfg. Part Number
G7J-2A2B-T AC100/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 120V
Datasheet Download
G7J-2A2B-T AC100/120.pdf
Availability of G7J-2A2B-T AC100/120
QUANTITY
G7J-2A2B-T AC100/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7J-2A2B-T AC100/120
Internal Part NumberEIS-G7J-2A2B-T AC100/120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG7J
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current21.6mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form4PST (2 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)75 VAC
Turn Off Voltage (Min)18 VAC
Operate Time50ms
Release Time50ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Material-
Coil Power2.6 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7J-2A2B-T AC100/120
Related LinksG7J-2A2B-T, G7J-2A2B-T AC100/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G7J-2A2B-T AC100/120 Details Description
Related parts for G7J-2A2B-T AC100/120
SWITCH REED SPST/NO 100W 3A 400V datasheet.pdf
IC PLL LP 3.6GHZ/1.7GHZ 24-CSP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 270MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMA datasheet.pdf
CONN SODIMM DDR 200POS R/A SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 230V datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ RED,GRN SMD datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf