Omron G7L-1A-TUB-CB-DC24
G7L-1A-TUB-CB-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G7L-1A-TUB-CB-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Datasheet Download
G7L-1A-TUB-CB-DC24.pdf
Availability of G7L-1A-TUB-CB-DC24
QUANTITY
G7L-1A-TUB-CB-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G7L-1A-TUB-CB-DC24
Internal Part NumberEIS-G7L-1A-TUB-CB-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current79mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power1.9 W
Coil Resistance303 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G7L-1A-TUB-CB-DC24
Related LinksG7L-1A-TU, G7L-1A-TUB-CB-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G7L-1A-TUB-CB-DC24 Details Description
Related parts for G7L-1A-TUB-CB-DC24
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND YELLOW 1' datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RC NETWORK 47 OHM 50PF SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf