Omron G9EN-1-UVD-DC24
G9EN-1-UVD-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
G9EN-1-UVD-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 24V
Datasheet Download
G9EN-1-UVD-DC24.pdf
Availability of G9EN-1-UVD-DC24
QUANTITY
G9EN-1-UVD-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of G9EN-1-UVD-DC24
Internal Part NumberEIS-G9EN-1-UVD-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Video FileG9EN 2nd Generation DC Power Relay
Featured ProductG9EN 2nd Generation DC Power Relay
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG9EN
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current208mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)60A
Switching Voltage400VDC - Max
Turn On Voltage (Max)14.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time40ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Coil Power5 W
Coil Resistance115 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G9EN-1-UVD-DC24
Related LinksG9EN-1-, G9EN-1-UVD-DC24 Datasheet, Omron Distributor
G9EN-1-UVD-DC24 Details Description
Related parts for G9EN-1-UVD-DC24
ADAPTER 44-PLCC TO 40-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS SGL GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 6DFN datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 64MX8 54-TSOP datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf