GeneSiC Semiconductor GA20SICP12-247
GA20SICP12-247 picture photo
Mfg. Part Number
GA20SICP12-247
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
TRANS SJT 1200V 45A TO247
Datasheet Download
GA20SICP12-247.pdf
Availability of GA20SICP12-247
QUANTITY
GA20SICP12-247 Order Process
Ship out your order
Specifications of GA20SICP12-247
Internal Part NumberEIS-GA20SICP12-247
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeSilicon Carbide, Normally Off
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C45A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 20A
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3091pF @ 800V
Power - Max282W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GA20SICP12-247
Related LinksGA20SIC, GA20SICP12-247 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
GA20SICP12-247 Details Description
Related parts for GA20SICP12-247
RES SMD 21 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC 8INPUT NOR/OR GATE 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR 4PORT 1:2 1.2MH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf