Comair Rotron GAA1238-115BB
GAA1238-115BB picture photo
Mfg. Part Number
GAA1238-115BB
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM
Datasheet Download
GAA1238-115BB.pdf
Availability of GAA1238-115BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GAA1238-115BB Order Process
Ship out your order
Specifications of GAA1238-115BB
Internal Part NumberEIS-GAA1238-115BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesGryphon
TypeAC
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38mm W
Air Flow111.0 CFM (3.14m³/min)
Static Pressure0.370 in H2O (92.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise44 dB(A)
Power (Watts)24.0W
RPM3000 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Weight0.001 KG
Current Rating0.300A
Voltage Range81 ~ 125VAC
Life Expectancy-
Material - FrameAluminum
Material - BladeThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GAA1238-115BB
Related LinksGAA123, GAA1238-115BB Datasheet, Comair Rotron Distributor
GAA1238-115BB Details Description
Related parts for GAA1238-115BB
RES 4.22K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR BIDIR 170V 250A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 425V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
T-COUPLE K L=35CM 1M SUS datasheet.pdf
FUSE MICRO FEMALE TIME DELAY 40 datasheet.pdf
BUSS MIDGET FUSE datasheet.pdf
12000UF 25V 22X45 datasheet.pdf