Sullins Connector Solutions GBB25DHAR
GBB25DHAR picture photo
Mfg. Part Number
GBB25DHAR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 SLD
Datasheet Download
GBB25DHAR.pdf
Availability of GBB25DHAR
QUANTITY
GBB25DHAR Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB25DHAR
Internal Part NumberEIS-GBB25DHAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB25DHAR
Related LinksGBB2, GBB25DHAR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB25DHAR Details Description
Related parts for GBB25DHAR
KIT ALLIG CLIP PATCH CORD 60" datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT D 48-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 17POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf