Sullins Connector Solutions GBB25DHAR
GBB25DHAR picture photo
Mfg. Part Number
GBB25DHAR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 SLD
Datasheet Download
GBB25DHAR.pdf
Availability of GBB25DHAR
QUANTITY
GBB25DHAR Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB25DHAR
Internal Part NumberEIS-GBB25DHAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB25DHAR
Related LinksGBB2, GBB25DHAR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB25DHAR Details Description
Related parts for GBB25DHAR
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
BEARING datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf