Sullins Connector Solutions GBB50DYHR
GBB50DYHR picture photo
Mfg. Part Number
GBB50DYHR
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GBB50DYHR.pdf
Availability of GBB50DYHR
QUANTITY
GBB50DYHR Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB50DYHR
Internal Part NumberEIS-GBB50DYHR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB50DYHR
Related LinksGBB5, GBB50DYHR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB50DYHR Details Description
Related parts for GBB50DYHR
IC REG LDO 3.3V 5A TO220-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
LED 17.46MM GREEN DIFF PANEL MNT datasheet.pdf
BOARD EVALUATION 125MSPS AD9255 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 42.6VWM 77VC BPKG AXL datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-214AB datasheet.pdf
OSC MEMS 36.8182MHZ CMOS SMD datasheet.pdf