Sullins Connector Solutions GBB66DYHN-S1355
GBB66DYHN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
GBB66DYHN-S1355
Brief Description
CONN EDGECARD 66POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GBB66DYHN-S1355.pdf
Availability of GBB66DYHN-S1355
QUANTITY
GBB66DYHN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB66DYHN-S1355
Internal Part NumberEIS-GBB66DYHN-S1355
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row66
Number of Positions132
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB66DYHN-S1355
Related LinksGBB66DY, GBB66DYHN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB66DYHN-S1355 Details Description
Related parts for GBB66DYHN-S1355
LED 7-SEG 14.2MM CC GREEN RHD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD 60V 300MA 28PLCC datasheet.pdf
CONN ASSY HIGH CURRENT CARD EDGE datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf