Lumileds LXK8-PW35-0004
LXK8-PW35-0004 picture photo
Mfg. Part Number
LXK8-PW35-0004
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED HIGH BRIGHTNESS PHILLIPS
Datasheet Download
LXK8-PW35-0004.pdf
Availability of LXK8-PW35-0004
QUANTITY
LXK8-PW35-0004 Order Process
Ship out your order
Specifications of LXK8-PW35-0004
Internal Part NumberEIS-LXK8-PW35-0004
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package400
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLUXEON K
PackagingTray
TypeLED Module
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test423 lm (400 lm ~ 480 lm)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)10.5V
Lumens/Watt @ Current - Test115 lm/W
Current - Max1.05A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension17.67mm L x 17.67mm W
Height3.42mm
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXK8-PW35-0004
Related LinksLXK8-PW, LXK8-PW35-0004 Datasheet, Lumileds Distributor
LXK8-PW35-0004 Details Description
Related parts for LXK8-PW35-0004
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC SECONDARY SIDE CTRLR 16SSOP datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL 37.9KHZ TOP datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 133MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT PINS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.15A 250VAC/VDC datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf