Sullins Connector Solutions GBB75DYRD
GBB75DYRD picture photo
Mfg. Part Number
GBB75DYRD
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 75POS
Datasheet Download
GBB75DYRD.pdf
Availability of GBB75DYRD
QUANTITY
GBB75DYRD Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB75DYRD
Internal Part NumberEIS-GBB75DYRD
Number of Positions150
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB75DYRD
Related LinksGBB7, GBB75DYRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB75DYRD Details Description
Related parts for GBB75DYRD
DIODE MODULE 1.2KV 165A INTAPAK datasheet.pdf