Sullins Connector Solutions GBB85DYHN
GBB85DYHN picture photo
Mfg. Part Number
GBB85DYHN
Brief Description
CONN EDGECARD 85POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GBB85DYHN.pdf
Availability of GBB85DYHN
QUANTITY
GBB85DYHN Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB85DYHN
Internal Part NumberEIS-GBB85DYHN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row85
Number of Positions170
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB85DYHN
Related LinksGBB8, GBB85DYHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB85DYHN Details Description
Related parts for GBB85DYHN
CAP CER 290PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 38.1VWM 67.8VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POT 100 OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
37P M R/A .370 BRKTS 1300PF datasheet.pdf