| Internal Part Number | EIS-VTD48EF040T050A00 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 5 (48 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Outputs and Type | 1, Isolated | |
| Power - Output | 200W | |
| Voltage - Output | 4V | |
| Current - Output | 50A | |
| Voltage - Input | 26 V ~ 55 V | |
| Regulator Topology | Buck | |
| Frequency - Switching | 1.43MHz | |