Sullins Connector Solutions GBC10SABN-M30
GBC10SABN-M30 picture photo
Mfg. Part Number
GBC10SABN-M30
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10PS .100 SINGLE SMD
Datasheet Download
GBC10SABN-M30.pdf
Availability of GBC10SABN-M30
QUANTITY
GBC10SABN-M30 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC10SABN-M30
Internal Part NumberEIS-GBC10SABN-M30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHi-Temp Headers & Card Edge Connectors
PCN Design/SpecificationTemp/Time for Nylon 9T 27/Oct/2010
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC10SABN-M30
Related LinksGBC10S, GBC10SABN-M30 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC10SABN-M30 Details Description
Related parts for GBC10SABN-M30
MOSFET 2N/2P-CH 30V 2.7A/2A SM8 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
XBEE PRO ZIGBEE SMT U.FL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.48K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 30A datasheet.pdf
VHDM LITE 8 ROW BACKPLANE ASSY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 320MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SPEC. CABLE GLAND M25 CABLE-I13- datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf