Sullins Connector Solutions GBC22DCMS
GBC22DCMS picture photo
Mfg. Part Number
GBC22DCMS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100" WW
Datasheet Download
GBC22DCMS.pdf
Availability of GBC22DCMS
QUANTITY
GBC22DCMS Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC22DCMS
Internal Part NumberEIS-GBC22DCMS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC22DCMS
Related LinksGBC2, GBC22DCMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC22DCMS Details Description
Related parts for GBC22DCMS
FIXED IND 3.3MH 500MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 28MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf