Sullins Connector Solutions GBE50DHRN
GBE50DHRN picture photo
Mfg. Part Number
GBE50DHRN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EXTEND 100POS 1MM SLD
Datasheet Download
GBE50DHRN.pdf
Availability of GBE50DHRN
QUANTITY
GBE50DHRN Order Process
Ship out your order
Specifications of GBE50DHRN
Internal Part NumberEIS-GBE50DHRN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBE50DHRN
Related LinksGBE5, GBE50DHRN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBE50DHRN Details Description
Related parts for GBE50DHRN
DIODE SCHOTTKY 50V 15MA DO35 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-5V OUT 1W datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 24V datasheet.pdf
RES 3.24M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf