Micro Commercial Components (MCC) GBJ35005-BP
GBJ35005-BP picture photo
Mfg. Part Number
GBJ35005-BP
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
IC RECT BRIDGE GPP 35A 50V GBJ
Datasheet Download
GBJ35005-BP.pdf
Availability of GBJ35005-BP
QUANTITY
GBJ35005-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of GBJ35005-BP
Internal Part NumberEIS-GBJ35005-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)50V
Current - DC Forward (If) (Max)35A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP, GBJ
Supplier Device PackageGBJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBJ35005-BP
Related LinksGBJ35, GBJ35005-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
GBJ35005-BP Details Description
Related parts for GBJ35005-BP
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS STR 24AWG PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
SPLIT FMALE-FMALE/FMALE 4POS 1' datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 82MM datasheet.pdf