Sullins Connector Solutions GCB40DYRD
GCB40DYRD picture photo
Mfg. Part Number
GCB40DYRD
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 40POS
Datasheet Download
GCB40DYRD.pdf
Availability of GCB40DYRD
QUANTITY
GCB40DYRD Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB40DYRD
Internal Part NumberEIS-GCB40DYRD
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB40DYRD
Related LinksGCB4, GCB40DYRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB40DYRD Details Description
Related parts for GCB40DYRD
HOLDER CARD EDGE SKHD 32S datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.1A TO92 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS LOW 20PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
6.2 MM PLC BASIC TERMINAL BLOCKS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf