Sullins Connector Solutions GCB55DYFN
GCB55DYFN picture photo
Mfg. Part Number
GCB55DYFN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD
Datasheet Download
GCB55DYFN.pdf
Availability of GCB55DYFN
QUANTITY
GCB55DYFN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB55DYFN
Internal Part NumberEIS-GCB55DYFN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row55
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB55DYFN
Related LinksGCB5, GCB55DYFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB55DYFN Details Description
Related parts for GCB55DYFN
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 179POS GOLD datasheet.pdf
CONN COVER FOR 20POS PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf