Vishay/Dale RWR84S96R0FSBSL
RWR84S96R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S96R0FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 96 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S96R0FSBSL.pdf
Availability of RWR84S96R0FSBSL
QUANTITY
RWR84S96R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S96R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S96R0FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)96
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S96R0FSBSL
Related LinksRWR84S9, RWR84S96R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S96R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S96R0FSBSL
FIXED IND 47MH 13MA 473 OHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 300MA 990 MOHM datasheet.pdf