Sullins Connector Solutions GCC10DREN-S734
GCC10DREN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GCC10DREN-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET
Datasheet Download
GCC10DREN-S734.pdf
Availability of GCC10DREN-S734
QUANTITY
GCC10DREN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC10DREN-S734
Internal Part NumberEIS-GCC10DREN-S734
Series-
PackagingTray
Number of Positions20
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC10DREN-S734
Related LinksGCC10DR, GCC10DREN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC10DREN-S734 Details Description
Related parts for GCC10DREN-S734
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT SQ FLANGE 4POS W/SCKT datasheet.pdf
CONN HERMAPHROD 40POS .8MM SMD datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
42U 4-POST OPEN FRAME RACK CABIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf