Sullins Connector Solutions GCC10DRTN-S13
GCC10DRTN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GCC10DRTN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GCC10DRTN-S13.pdf
Availability of GCC10DRTN-S13
QUANTITY
GCC10DRTN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC10DRTN-S13
Internal Part NumberEIS-GCC10DRTN-S13
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC10DRTN-S13
Related LinksGCC10D, GCC10DRTN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC10DRTN-S13 Details Description
Related parts for GCC10DRTN-S13
DIODE ZENER 5.1V 300MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN FMALE M12 4PS STR 10M CABLE datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 400A CHASSIS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
MINIFIT JR RA HDR ASSY LCP 6 W/P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RODLESS CYLINDER datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 6A 10 MOHM SMD datasheet.pdf