Sullins Connector Solutions GCC26DRTS-S93
GCC26DRTS-S93 picture photo
Mfg. Part Number
GCC26DRTS-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GCC26DRTS-S93.pdf
Availability of GCC26DRTS-S93
QUANTITY
GCC26DRTS-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC26DRTS-S93
Internal Part NumberEIS-GCC26DRTS-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row26
Number of Positions52
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC26DRTS-S93
Related LinksGCC26D, GCC26DRTS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC26DRTS-S93 Details Description
Related parts for GCC26DRTS-S93
CONN HEADER R/A 6POS TIN PCB datasheet.pdf
DIN RAIL 15MMX5.5MM SLOTTED 2M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 3.8A IPAK datasheet.pdf
INLET/OUTLT MOD C13/14 SNAP4.8MM datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5932 datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf