Sullins Connector Solutions GCM08DRYH-S13
GCM08DRYH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GCM08DRYH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GCM08DRYH-S13.pdf
Availability of GCM08DRYH-S13
QUANTITY
GCM08DRYH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM08DRYH-S13
Internal Part NumberEIS-GCM08DRYH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row8
Number of Positions16
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM08DRYH-S13
Related LinksGCM08D, GCM08DRYH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM08DRYH-S13 Details Description
Related parts for GCM08DRYH-S13
MOSFET N-CH 60V 52.4A TO-220 datasheet.pdf
FUSE CERM 175MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 360MA 730 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CTV 5C 5#16 PIN RECP datasheet.pdf
AB 3C 3#4 PIN PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf