Murata Electronics North America GCM1555C1H5R2DA16D
GCM1555C1H5R2DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H5R2DA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H5R2DA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H5R2DA16D
QUANTITY
GCM1555C1H5R2DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H5R2DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H5R2DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H5R2DA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H5R2DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H5R2DA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H5R2DA16D
IC VREF SHUNT 1.22V 8SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES SMD 106K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL NATURAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
GMBH THERMOFIT IR- datasheet.pdf
CAP FILM 39UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf